stomatologia dziecięca

Zęby mleczne trzeba leczyć! To właśnie mleczaki zapewniają odpowiedni rozwój mięśni i kości twarzy, zapobiegają rozwojowi wad ortodontycznych, a nieleczone mogą doprowadzić do infekcji zębów stałych.

Pierwsza wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się w pierwszym roku życia dziecka (6-12 miesiąc). Podczas takiej wizyty dziecko oswaja się z gabinetem, a lekarz przekazuje rodzicom wskazania dietetyczne i higieniczne.

Późniejsze wizyty kontrolne powinny odbywać się co 3-6 miesięcy, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy, a gdy to nastąpi – móc zahamować jej rozwój we wczesnym stadium.

Niezwykle istotne jest przygotowanie małego pacjenta do wizyty stomatologicznej. Poniżej przestawiamy kilka porad:

1. Nie czekaj na ból zęba. Pierwsza wizyta powinna odbyć się bez koniecznej interwencji, tak aby dziecku wizyta stomatologiczna nie kojarzyła się z czymś nieprzyjemnym.

2. Staraj się opowiedzieć o wizycie, o tym co będzie się na niej działo. Zainscenizuj w domu badanie stomatologiczne. Możesz także otworzyć w domu gabinet stomatologiczny dla pluszaków 🙂 , dzięki temu dziecko oswoi się z nową sytuacją.

3. Buduj pozytywne skojarzenia związane z wizytą! Możesz opowiedzieć np. o fotelu, który jeździ do góry i do dołu. 

4. Aby zachęcić dziecko możesz opowiedzieć o nagrodzie, którą otrzyma po wizycie.

5. Nie używaj sformułowania typu „Pani doktor nic nie będzie robiła”. A co, jeżeli będzie konieczne leczenie?

6. Nie okłamuj dziecka, ale nie używaj słów o negatywnym skojarzeniu np. ból, igły, krew. Podamy przykład paru zamienników:

• ból – uszczypnięcie, dotknięcie, łaskotanie
• znieczulenie – zdrętwienie, zamarznięcie
• opracowanie ubytku – oczyszczenie zęba
• próchnica – cukrowe bakterie, robaki
• końcówki do opracowania ubytku – końcówki „pszczółki”
• ślinociąg – odkurzacz do śliny
• dmuchawka – wiaterek
• fluoryzacja – malowanie zębów

#LeczymyMleczaki w znieczuleniu miejscowym, aby dzieci pozbyły się dyskomfortu. Posiadamy kolorowe wypełnienia – dzieci je uwielbiają!