stomatologia estetyczna

Ciemniejszy kolor zębów może być spowodowany nagromadzeniem barwników na powierzchni lub wewnątrz zęba. Choroby ogólne, przyjmowane leki, dieta, styl życia, używki mogą przebarwiać zęby. Powierzchniowe osady jesteśmy w stanie usunąć w trakcie profesjonalnej higienizacji.

Aby zacząć wybielanie zębów lekarz musi najpierw ocenić stan jamy ustnej. Przeciwskazaniem do wybielania są pęknięcia i starcie szkliwa, ubytki próchnicowe, nieszczelne wypełnienia, duża ilość wypełnień, choroby dziąseł i przyzębia, recesje dziąseł, nadwrażliwość zębów oraz stany ogólne: ciąża, laktacja, wiek poniżej 16 roku, alergia na środki wybielające, palenie papierosów.

Najpopularniejszą metodą wybielania jest wybielanie za pomocą nakładek. Na pierwszej wizycie lekarz pobiera wyciski zębów górnych i dolnych, na drugiej wizycie pacjent dostaje pakiet nakładek wraz z żelem do wybielania. W zależności od preparatu zalecamy noszenie nakładek przez kilka godzin dziennie – zazwyczaj na noc, przez około 2 tygodnie.

Wybielanie zębów przeprowadzamy także w gabinecie podczas jednej wizyty. Po odizolowaniu i ochronie dziąseł aplikowany jest aktywny preparat wybielający. Aby osiągnąć pożądany efekt preparat wymieniany jest kilkukrotnie podczas wizyty.

Warto pamiętać, że po wybielaniu należy unikać barwiących pokarmów (buraki, ostre przyprawy, kawa, herbata, czerwone wino) oraz palenia papierosów najlepiej przez okres 3-5 dni. Po zabiegu może występować nadwrażliwość, dlatego zalecamy stosowanie past znoszących nadwrażliwość i płukanek z fluorem.

Zęby przebarwione po leczeniu endodontycznym również możemy rozjaśniać. Po odpowiednim przygotowaniu wnętrza zęba, aplikujemy preparat wybielający do komory na kilka dni. Optymalny efekt jest uzyskiwany po kilkukrotnej wymianie środka wybielającego.