LECZENIE PRÓCHNICY
Próchnica to najczęstsza choroba zębów. Bakterie w jamie ustnej metabolizują cukry z naszej diety wytwarzając w ten sposób kwasy, a te z kolei rozpuszczają struktury zęba. Prowadzi to do powstania w pierwszej kolejności plamy próchnicowej – czyli odwapnienia, a następnie nieodwracalnego zniszczenia – ubytku próchnicowego.
Plama próchnicowa jest skutkiem odwapnienia szkliwa. Wcześnie zauważona plama może być leczona w sposób mikroinwazyjny – za pomocą fluoryzacji lub zabiegów z wykorzystaniem preparatu ICON.
Gdy ubytek próchnicowy jest głębszy, leczenie polega na usunięciu zakażonych tkanek i wypełnieniu ich materiałem odtwarzającym ząb. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych materiałów jesteśmy w stanie odtworzyć naturalny kolor i kształt zęba.
W niektórych przypadkach zniszczenie zęba jest na tyle duże, że należy wykonać nakład.
Jest to uzupełnienie wykonane z kompozytu wzmocnionego włóknem szklanym lub porcelany. Nakład jest trwalszy, bardziej oporny na ścieranie i bardziej estetyczny niż tradycyjne wypełnienie oraz pozwala odtworzyć naturalny kształt zęba. Ponadto zapewnia lepsze rozłożenie sił podczas żucia.
Nakład wykonujemy zwykle w dwóch etapach. Na pierwszej wizycie lekarz odpowiednio opracowuje ubytek, dobiera kolor, pobiera wyciski i przesyła pracę do pracowni technicznej, w której indywidualnie kształtowane jest przyszłe uzupełnienie protetyczne. Do następnej wizyty ząb jest zabezpieczony wypełnieniem tymczasowym. Na następnej wizycie gotowa praca jest cementowana.